Flutter Nedir? Flutter Kullanmak İçin Nedenler

FLUTTER

Bu sene mobil uygulamalar giderek daha popüler hale gelmeye devam etti. Neyse ki, bu tarz şeyleri kurmak isteyen geliştiricilerin kullanabileceği birçok programlama aracı var. Bu araçlar içinde son zamanlarda kendini ayıran flutter var.

Flutter nedir?

Flutter, Google tarafınca açılan ve Mayıs 2017 de piyasaya çıkan parasız ve aleni kaynaklı bir mobil UI çerçevesidir. Birkaç kelimeyle, yalnızca bir kod tabanına haiz mahalli bir mobil tatbik oluşturmanıza imkan tanır. Bu, iki değişik tatbik( iOS ve Android için) kurmak için bir programlama dili ve bir kod tabanı kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Flutter iki mühim bölümden oluşur

SDK( Yazılım Geliştirme Seti) Uygulamalarınızı geliştirmenize destek olacak araçlar topluluğu. Bu, kodunuzu mahalli makine koduna derlemek için araçlar içerir( iOS ve Android için kod).

Bir Çerçeve( contrivance’ lara dayalı UI Kitaplığı) Kendi ihtiyaçlarınız için kişiselleştirebileceğiniz yine kullanılabilir UI öğeleri( düğmeler, metin girişleri, kaydırıcılar vb.) Koleksiyonu.

Flutter ile geliştirmek için Dart isminde bir programlama dili kullanacaksınız. Dil, Ekim 2011′ de Google tarafınca oluşturuldu, sadece bu son yıllarda oldukca gelişti.

Dart, ön uç geliştirmeye odaklanır ve bunu mobil ve internet uygulamaları kurmak için kullanabilirsiniz.

Biraz programlama biliyorsanız, Dart yazılan bir nesne programlama dilidir. Dart’ ın sözdizimini JavaScript ile karşılaştırabilirsiniz.

Flutter, tek bir kod tabanından mobil, internet ve masaüstü için güzel, organik olarak derlenmiş uygulamalar kurmak için Google’ ın UI vasıta takımıdır.”- Google,çırpın.dev

Neden Flutter öğrenmelisin?

Flutter‘ ı niçin sevdiğimi ve önümüzdeki yıl niçin kullanmak istediğimi seçtim. Size ayrıntıları ve geri bildirimimi aşağıda vereceğim.

Öğrenmesi ve kullanması kolay

Flutter ultramodern bir çerçevedir ve bunu hissedebilirsiniz! Onunla mobil uygulamalar oluşturmak çok daha kolay. Java, Swift veya React Native kullandıysanız, Flutter’ ın ne kadar farklı olduğunu fark edeceksiniz.

 Flutter’ ı kullanmaya başlamadan önce şahsen mobil uygulama geliştirmeyi hiç sevmedim.

 Flutter hakkında sevdiğim şey, bir sürü kod olmadan gerçek bir yerel uygulama oluşturabilmenizdir.

 Hızlı derleme maksimum verimlilik

 Flutter sayesinde kodunuzu değiştirebilir ve sonuçları gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz. Buna Sıcak Yeniden Yükleme deniyor. Uygulamanın kendisini güncelleştirmek için kaydettikten sonra yalnızca kısa bir süre alır.

Önemli değişiklikler sizi uygulamayı yeniden yüklemeye zorlar. Ancak, örneğin tasarım gibi çalışırsanız ve bir öğenin boyutunu değiştirirseniz, gerçek zamanlı olarak gerçekleşir!

Başlangıç MVP’ LERİ için ideal

Ürününüzü mümkün olan en kısa sürede yatırımcılara göstermek istiyorsanız, Flutter iyi bir seçimdir.

 İşte MVP’ NİZ için kullanmak için en iyi 4 nedenim

  • Flutter ile bir mobil uygulama geliştirmek daha ucuzdur, çünkü iki mobil uygulama oluşturmanız ve sürdürmeniz gerekmez( biri iOS için diğeri Android için).
  •  Bir geliştirici, mvp’ nizi oluşturmak için ihtiyacınız olan her şeydir.
  •  Performanslıdır- yerel bir uygulama ile Çarpıntı uygulaması arasındaki farkı fark etmeyeceksiniz.
  • Çok güzel- Flutter tarafından sağlanan contrivance’ ları kolayca kullanabilir ve müşterileriniz için değerli bir kullanıcı arayüzü oluşturmak üzere kişiselleştirebilirsiniz( aşağıda Flutter ile yapılan uygulama örneklerini bulabilirsiniz).

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.