HTML Nedir | HTML Nasıl Yazılır?

HTML

Türkçe hiper metin işaretleme olarak çevrilen web sayfalarını etiketlemek için kullanılan standart bir metin etiketleme dilidir. Bir programlama dilinin olmamasıyla birlikte son çıkan sürümü HTML5’dir.

Html’in kendi başına bir program dili olarak tanımlanmamasının sebebi yazıldıktan sonra kendi başına çalışan bir program olmaması sadece etiketlemek için kullanılmasıdır. HTML’de yazdığını kodların hatalı olması herhangi bir hata kodunu size vermez, sadece formal olarak hatalı yazdığınız anlamına gelir. Temelinde yazıları görselleri videolar ve değişik verileri sınıflandırmak ve bunlardan oluşan sayfaları birbirlerine iliştirmek için kullanılır. Web tarayıcıları tarafından yorumlanır.

Html kodlarını web tarayıcıları yorumlar ve yazdığınız kodlara göre görsele döker. Fakat bunlar her web tarayıcıları için standart değildir bu yüzden farklı web tarayıcılarında farklı yorumlanabilirler.

HTML Kodu Nasıl Yazılır?

Html kodu <html>  tagları arasına yazılır bir <head> etiketinin altına title ile başlık verilir. Daha sonra asıl kodlar body etiketleri arasına yazılır. Çeşitli etiketlere sahip olan html de görsel ön planda değildir.

HTML Tarihi

HTML ilk olarak CERN’de görevli Tim Berners-Lee tarafından 1980 yılında, cern araştırmacılarının kendi aralarında bilgi paylaşabilmeleri amacıyla geliştirilmiştir. 1989 Yılında internet tabanlı sistemin ilk temelleri atıldıktan sonra 1990 yılına doğru World Wide Web sistemi hayatımıza girmiştir. CERN’de başlayan bu sistem günümüz web sitelerinde aktif olarak hala kullanılmaktadır.

HTML Nasıl Öğrenirim?

HTML öğrenmek istiyorsanız udemy üzerinden ya da youtube üzerinden kurslara göz atabilirsiniz.

Ne Kadar Sürede HTML Öğrenilir?

HTML basit bir etiketleme aracıdır bu yüzden çok uzun zaman kaybetmezsiniz. Yaklaşık 1-2 ayda html temelleri kuvvetlenir ve html üzerine css ve javascript atarak devam edebilirsiniz. Bunların ne işe yaradıklarını sonraki yazılarımızda paylaşacağız.

HTML Öğrendikten Sonra Ne Yapmalıyım?

Genellikle web yazılımcılarının öğrendikleri şey CSS’dir böylece HTML’de yazdığınız kodları CSS ile şekillendirebilir ve daha güzel bir görüntüye ulaşabilirsiniz. Ayrıca CSS Framework’u BootStrap’da yine web yazılımcıları tarafından çok fazla kullanılan bir framework’dur.

Sadece HTML İle Olur Mu?

Sadece html ile çok basit bir web sitesi yapabilirsiniz, fakat görsel olarak güzel görünmeyen, herhangi bir işlemi olmayan bir web sitesi günümüzde tercih edilmemektedir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.