Javascript Nedir?, Nasıl Yazılır?, Tarihçesi

Javascript

HTML, CSS ile web temellerini oluşturan yazılım dillerinden birisi de javascript’tir. JS web sitelerinin neredeyse tamamı tarafından kullanılır. Genellikle kodlanırken 3. Kişi tarafından oluşturulan kütüphaneler kullanılır. Büyük web tarayıcıları javascripti kendi motorlarında çalıştırmak için kendi özel Javascript Motorları bulunur.

Javascript ECMAScript standardına uyar, eş zamanlı olarak derlenir ve diller arasında üst düzey bir dildir. Javascript motorları ilk geliştirildiklerinde yalnızca web tarayıcılar tarafından kullanılıyorlardı, fakat günümüzde bazı sunucuların ve çeşitli uygulamaların temel bileşeni olmaya başlamışlardır. Bu kullanımların arasında en popüleri ise Node.js’dir.

Java ile benzer sözdizimleri olsa da tam anlamıyla benzer demek yanlış olur. İki dil kendi aralarında büyük farklar içerir, ayrıca tasarımları tamamen farklıdır.

2000’lerin henüz ilk zamanlarında interner expoler’in aktif kullanılmasıyla birlikte istemci tarafından yapılan istekler kullanılmamaktaydı. Fakat netspace’in mozilla firefox’u ile birlikte yerini istemciden gelen komutlara bırakmaya başladı. Firefox çoğunluk tarafından iyi karşılandı ve internet expolererin yerini almaya başladı. Böylece web siteleri kullanıcıların taleplerini yerine getirebildir.

Web Sitesi İstemci Tarafı Kullanımı

JavaScript, web sitelerinin %97’sinin bu amaçla kullandığı, web’deki baskın istemci tarafı komut dosyası dilidir. Komut dosyaları HTML belgelerine gömülür veya bunlara dahil edilir. Böylece kodlar DOM ile etkileşime girer. Tüm büyük web tarayıcılarında, kullanıcının cihazında kod yürüten yerleşik bir JavaScript motoru bulunur.

Kütüphaneleri

Web sitelerinin %80’inden fazlası, istemci tarafı komut dosyası oluşturma için üçüncü taraf JavaScript kitaplıkları veya web çerçeveleri kullanır.

jQuery, web sitelerinin %75’inden fazlası tarafından kullanılan açık ara en popüler kitaplıktır. Deca, web sitelerinin %75’inden fazlası tarafından kullanılan en popüler kütüphanedir. Facebook, web sitesi için bir React kitaplığı oluşturdu ve ardından açık kaynak olarak yayınladı; bugün Twitter da dahil olmak üzere birçok başka web sitesi tarafından kullanılmaktadır. Benzer şekilde, Google’ın YouTube ve Gmail gibi siteler için oluşturduğu Angular çerçevesi, artık başkalarının kullanması için açık kaynaklı bir projedir.

Buna karşılık, “Vanilla JS” terimi, herhangi bir kitaplık veya çerçeve kullanmayan, ancak tamamen standart JavaScript işlevselliğine dayanan web siteleri için üretildi.

 

JavaScript, web sayfalarında karmaşık işlevler uygulamanıza izin veren bir komut dosyası veya programlama dilidir – web sayfaları orada oturup sizin için statik bilgileri görüntülemekten fazlasını yaptığında – zamanında içerik güncellemeleri, etkileşimli haritalar, hareketli 2D/3D Grafikler, kayan video müzik kutusu vb. – JavaScript’in dahil olabileceğine bahse girebilirsiniz. Standart web teknolojileri için üçüncü aşamadır ve bunlardan ikisini (HTML ve CSS) öğrenme alanının diğer bölümlerinde daha ayrıntılı olarak ele aldık.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.