Mongodb, NoSQL Veritabanı Alanına Giriyor !

Mongodb, NoSQL Veritabanı Alanına Giriyor !

Erken eleştirilerin üstesinden geldikten ve önde gelen NoSQL belge veritabanının konumunu güvence altına aldıktan sonra MongoDB, kullanıcı tabanını geliştiricilerden geleneksel veritabanı profesyonellerine genişletmek için adımlar atıyor gibi görünüyor.

Bu hafta New York’taki yıllık MongoDB Dünya Konferansı’nda şirket, ürünlerinde çekirdek veritabanının yeni bir sürümü olan MongoDB 6.0’ın yanı sıra Atlas veritabanı için bir veri kümesi olan gelişmiş analitik yetenekleri de dahil olmak üzere birçok yeni özellik duyurdu. hizmet (DBaaS) ve şifrelenmiş verileri sorgulama yeteneği.

Geleneksel ilişkisel veritabanlarının karşılaştığı bazı zorlukları ele alırken geliştiricilerin acısını hafifletmek için sıklıkla tasarlanan yeni özelliklerden bazıları, girişimlerin erişimini genişletmek ve sql’e ulaşmak için yeni, büyük kampanyalar üzerinde çalışmasıyla ortaya çıkacaktır. . .

Baş veri analisti ve analitik danışmanlık firması dbInsight Tony Baer, “Bu yılki duyuruların bariz teması, geliştiricilere olan ilginin devam etmesi” dedi. “Bununla birlikte, şirketin işi iyileştirme isteklerini gerçekleştirmek için izleyicisini geleneksel veritabanı profesyonellerine de genişletmesi gerekiyor. Bu yönde birkaç giriş hareketi yaptı, ancak MongoDB henüz geri dönemedi.

Şirket, BT uzmanlarının ilişkisel veritabanlarıyla çalışmasını sağlama fırsatlarından bahsettiği ve bu hafta geleneksel olarak veritabanlarıyla ilişkili bazı seçenekleri açıkladığı için Baer’in görüşü makul görünüyor. SQL.

Şirketin 2023 mali yılının ilk çeyreğine ilişkin sonuçlarını görüşmek üzere bu ayın başlarında yapılan bir kazanç çağrısında CEO Dev Ittycheria, özellikle geliştiriciler ilişkisel veritabanlarının tüm ihtiyaçlarını karşılayamayacağını görmeye başladıktan sonra şirketin büyümesinin devam etmesini beklediğini söyledi. . ve bu veritabanlarının kendi sınırlamaları vardır.

Ittycheria, “İlişkisel veritabanı sınırlamalarını telafi etmek için açısal veritabanlarında bir artış oldu” dedi. “Noktadan noktaya bir çözüm kullanmak, geliştiriciler için benzersiz bir deneyim, daha fazla veri gücüne sahip çok daha karmaşık bir mimari ve birçok farklı teknolojiyi yönetmek ve desteklemek için daha yüksek maliyetler yaratıyor” dedi. .

Şirketin en son duyuruları arasında yeni analizler, Atlas için bir dizi entegre özellik ve şifrelenmiş veri gerektirme yeteneği yer alıyor. MongoDB uygulama içi analiz desteği ekler

MongoDB, bu yıl içinde kullanıma sunulacak olan Sütun Deposu Dizinleri adlı bir özelliğin entegrasyonu yoluyla uygulama içi analiz için destek ekledi.

Sütun deposu dizinleri, kullanıcıların belgenin yapısında herhangi bir değişiklik yapmadan birçok ortak analitik soruyu hızlandırmaya yardımcı olmak için oluşturulmuş bir dizin oluşturmasına ve sürdürmesine izin verecek şekilde tasarlanmıştır. şirket, verileri başka bir sisteme aktarmak için dedi.

Analitik ihtiyaçlara yanıt veren sütun depoları ilişkisel veritabanlarında nispeten yaygındır.

Constellation Research’ün baş analisti Doug Henschen, “Bu, geçmişte geliştiricilerin alternatif ilişkileri düşünmelerine neden olabilecek MongoDB kullanım çözümlerine bir örnektir” dedi.

Şirket ayrıca, geliştiricilerin artık analitik düğümlerini kendi başlarına ölçeklendirebileceklerini ve ekiplerin operasyonel ve analitik sorunlarının performansını aşırı veya yetersiz provizyon almadan bağımsız olarak uyarlayabilmelerini sağladığını söylüyor. Henschen’e göre, düğüm boyutunun analitik performans gereksinimlerini karşıladığından emin olmak için ilişkisel ürünler, özellikle analitik iş yüklerine odaklananlar için de yaygın bir uygulamadır.

“MongoDB öncelikle operasyonel bir veritabanıdır, bu nedenle buradaki düğüm ayrımı, temel uygulamanın performansını zorlu analitik gereksinimlerle zorlamaktan veya düşürmekten kaçınmaya da hizmet eder. Bunlar kendi düğümlerini ve kapasitelerini alan yükler “dedi.

Zamanında veri ve uygulamalara alternatif

Analitik görevleri için destek eklemenin yanı sıra MongoDB, önceki sürüm 5.0’ın bir parçası olarak veri kopyalama gibi özelliklerle güncellenen Zaman Serisi koleksiyonlarının özelliklerinde geliştirmeler yaptığını duyurdu.

Sürüm 6.0’ın bir parçası olarak, Zaman Serisi Koleksiyonları ikincil ölçüm dizinleri, performans okuma iyileştirmeleri ve zamana dayalı veri sıralama iyileştirmeleri için destekle birlikte gelir. daha hızlı, şirket, özellikle fiziksel sistemleri denetleyen, varlıkları izleyen veya finansal verileri işleyen uygulamaların daha hızlı ve daha düşük maliyetle geliştirilmesine yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi. Henschen’e göre bu adım, şirketin özellikle Nesnelerin İnterneti (Nesnelerin İnterneti) ve fiziksel varlık kontrol senaryolarında kullanım durumlarını çeşitlendirme girişimi olarak algılanıyor.

Geliştiricilerin uygulamalara arama yetenekleri eklemelerine izin vermek için MongoDB, son kullanıcıların sonuçlarına çeşitli boyutlarda göz atmalarını, daraltmalarını veya hassaslaştırmalarını kolaylaştıran Arama Yönleri adlı yeni bir özellik ekledi.

Hizmet olarak Atlas veritabanı için yeni özellikler

Şirket, geliştirme ekiplerinin bulut DBaaS Atlas’ı kullanarak verilerini daha iyi analiz edebilmelerini, düzenleyebilmelerini ve harekete geçirebilmelerini sağlayacak, toplu işlemlere ve üretmeleri muhtemel ETL (yükleme, düzenleme, yükleme) görevlerine dayanan birçok yeni özellik duyurdu. gecikmeler, sınırlı verimlilik ve artan maliyetler.

Maliyetleri düşürmek için şirket, yüksek performanslı analitik sorguları optimize etmeye de yardımcı olan Atlas Data Lake adlı yeni bir özellik sundu.

Şirket, yeni veri merkezi veri dizinlerini Atlas veritabanlarından çıkarılırken biçimlendiriyor, bölüyor ve bölümlere ayırıyor ve bu da onu çok iyi bir veri merkezi arkadaşı haline getiriyor. Ayrıca MongoDB, geliştiricilerin birden çok kaynağa dayalı sanal veritabanları oluşturmasına olanak tanıyan veri federasyonu yetenekleri de ekler.

Şirket, geliştirme ekiplerinin bir veya daha fazla koleksiyon, MongoDB kümesi ve bidonu sorgulayabileceğini, düzenleyebileceğini veya genel bir bakış elde edebileceğini söyledi.

Henschen, bu iki birleşik özelliğin, geliştirme ekiplerinin üretim veritabanından gelen en son bilgileri gölden arşiv veya geçmiş bilgilerle birleştirmelerine yardımcı olacağını söyledi.

“Clouder, Databricks ve çeşitli Spark / Hadoop / Object Store tabanlı kestane teklifleri gibi havuzların yerini almaz. Bir Henschen analisti, “Küresel MongoDB havuzuna diğer göllerde birlikte çalışma yeteneği veriyor ” dedi. . Ayrıca şirket, Atlas verileriyle salt okunur bir arabirimde çalışan veri analistleri için bir Atlas SQL arabirimi eklediğini söylüyor.

Araç, belge modelinin esnekliğini korurken, SQL tabanlı araçları kullanarak Atlas verilerini kolayca almak ve görselleştirmek için tasarlandığını belirten şirket, kullanıcıların veri manipülasyonuna gerek kalmadan SQL kullanarak Atlas kümelerinde ve bulut depolamada veri alabileceğini de sözlerine ekledi. , şema tanımı veya veri birleştirme.

Henschen ve Baer’e göre, yeni işlev iş bağlantısının (BI) kaybolduğu yeri seçecek.

Mongodb’nin zaten Tableau, Qlik ve Power BI olarak desteklediği bir BI Konektörü var, ancak daha sıkı SQL odaklı entegrasyon için gerçek SQL semantiklerine daha yakın olan daha iyi bir arayüz olduğu söyleniyor ”dedi.

Modern uygulama mimarisi için optimizasyon

Modern uygulama mimarilerini desteklemek için MongoDB, yeni Vercel entegrasyonu ve yeni bir Veri API’si de dahil olmak üzere Atlas Sunucusuz hizmetine yönelik güncellemeler yayınladı. Şirket, Vercel’in entegrasyonunun, Vercel platformunu kullanan ekiplerin MongoDB Atlas’ı çalıştırmak için web sitelerini ve uygulamaları geliştirmelerini, görüntülemelerini ve yüklemelerini arka uç veritabanlarından daha kolay hale getireceğini söyledi.

Geliştiriciler ayrıca yeni sıfır yapılandırmalı Atlas web uygulamalarını dağıtmak ve hemen kodlarıyla doğrudan eşlenen belgeler oluşturmaya başlamak için Vercel’in Integrations Marketplace’i kullanabilir.

Büyüme döngülerini hızlandırmak için şirket Kümeden Kümeye Senkronizasyon adı verilen yeni bir özellik yayımladı. Şirkete göre, bu araç Atlas’ta, özel bulutta, şirket içinde veya kenarda olsun, ortamlarda MongoDB küme verilerinin sürekli senkronizasyonunu sağlayabilir.

Senkronizasyon özellikleri buluta geçişi hızlandırır

Kümeden Kümeye Senkronizasyon, kullanıcıların verileri buluta hızlı bir şekilde taşımasına, test ve özel analiz ortamları oluşturmasına ve iş gereksinimlerine ek olarak veri ikamet gereksinimlerini desteklemesine olanak tanır. Mobil uygulama yönetimini basitleştirmek için MongoDB, tamamen yönetilen Atlas arka uç veritabanını uygulama senkronizasyon aracına bağlayan Atlas Device Sync adlı yeni bir araç yayımladı. toplumun bulut aleminde.

Şirket, sezgisel bir ana dil ve hiyerarşik erişim hakları sorguları aracılığıyla kullanıcı uygulamalarıyla senkronize edilen veriler üzerinde size daha fazla kontrol sağlayan yeni bir Esnek Senkronizasyon seçeneği de eklediğini söylüyor.

İşletim yükünü azaltmak için MongoDB, Veri API’sı adı verilen yeni bir özellik yayımladı. Veri API’si, geliştiricilere Atlas verilerini diğer bulut uygulamalarına ve hizmetlerine veya sunucusuz mimarilerine genişletmenin bir yolunu sunar.

Şifrelenmiş verileri sorgula

Aktarım sırasında ve dinlenirken veriler için mevcut şifreleme çözümlerinin kullanılan hassas verileri koruyamayacağını varsayarsak, MongoDB artık diğer gizlilik politikalarına göre Sorgulanabilir Şifrelemeler adı verilen yeni bir hizmet sunuyor. Satış yöneticileri belgeye, örneklenen hizmetin bir parçası olarak, MongoDB müşterileri istemciden gelen hassas verileri şifreleyebilir, veritabanı sunucusu tarafında tamamen rasgele şifrelenmiş veriler olarak saklayabilir ve şifrelenmiş veriler üzerinde etkileyici sorgular gerçekleştirebilir. blog yazısı.

Şirkete göre, veriler bellek ve CPU da dahil olmak üzere her zaman veritabanında şifrelenmiş halde kalıyor ve anahtarlar uygulamadan asla ayrılmıyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.