Nesne Yönelimli Programlama (OOP) Nedir?

Nesne yönelimli programlama (OOP), programların işlevler ve mantıksal nesneler veya nesneler etrafında düzenlendiği bir programlama dili paradigmasıdır. Nesne, benzer özelliklere ve örneklere sahip bir veri alanı olarak tanımlanabilir. Örneğin, nesneler, reklam ve adres gibi özelliklerle tanıtılan kişiler gibi fiziksel varlıklardan widget’lar gibi küçük bilgisayar programlarına değiştirilebilir. . Bu, verilerin mantıksal olarak nasıl tanımlanacağını bilmek yerine, mantığın nasıl yazıldığına odaklanıldığı program günlüğünün tam tersidir.

 

Oop’deki ilk adım, programın işlemek istediği tüm nesnelerin ortak veri modeli olarak bilinen satın alımını ve bunlarla nasıl ilişkili olduğunu tanımlamaktır. Bir nesne bilindiğinde, verdiği türü ve onu işleyebilecek herhangi bir mantıksal zinciri tanıtan bir nesne sırrı olarak genelleştirilir. Yöntem adı verilen ayrı bir mantık zinciridir ve nesneler ileti adı verilen iyi tanımlanmış bir aramayla iletilebilir.

 

Basitçe söylemek gerekirse, OOP, geliştiricilerin onu manipüle etmek için gereken mantıktan ziyade neyi manipüle etmek istediğine odaklanır. Bu programatik yaklaşım, büyük, karmaşık ve yoğun olarak güncellenen veya sürdürülen programlar için çok uygundur. Nesne yönelimli program organizasyonu nedeniyle, bu yöntem projelerin gruplara ayrılabileceği işbirlikçi gelişim için de uygundur. Oop’un Ekim ayındaki avantajı, kullanılabilirliği, ölçümü ve yeni sürümüdür.

 

OOP İlkeleri

 

Kapsülleme

Bir nesnenin uygulaması ve durumu, özel olarak tanımlanmış bir veya iki durumda korunur. Diğer nesneler bu sınıfı uygulama veya değiştirme becerisine sahip değildir, ancak yalnızca görev listesini veya genel yönetimi çağırabilir. Bu veri maskeleme özelliği daha fazla veri güvenliği sağlar ve istenmeyen veri bozulmalarını önler.

 

Özet

Yalnızca mobilya uygulamalarında görünen nesneler, diğer uygulamaların kullanımını içerir ve gereksiz uygulama kodlarını gizler. Bu konsept, geliştiricilerin zaman içindeki değişiklikleri ve eklemeleri kolaylaştırmasına yardımcı olur.

 

Miras

Nesneler ve alt sınıflar arasındaki ilişkiler, geliştiricilerin benzersizlik hiyerarşisini korurken ortak mantığı yeniden kullanabilmeleri için atanabilir. Bu Oop özelliği daha derin veri analizini zorlaştırır, geliştirmeyi azaltır ve daha yüksek bir doğruluk düzeyi sağlar.

 

Polimorfizm

Nesnelerin iç mekana bağlı olarak birden fazla forma sahip olmasına izin verilir. Program, bu nesnenin gerçekleştirmesi için gereken anlamı veya kullanımı belirleyecek ve bu da kodu yürütme ihtiyacını azaltacaktır.

 

Nesne Yönelimli Programlama Dilleri ​​

 

Simula ilk nesne yönelimli programlama dili olarak kabul edilirken, en popüler OOP dilleri şunlardır:

  • Java
  • Javascript
  • Piton
  • Orta
  • Visual Basic .net
  • Yakut
  • Scalaname
  • PHP ……

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.