NoSQL Nasıl Kullanılır?

NoSQL nedir?

 

NoSQL veritabanları, belirli veri modelleri için özel olarak tasarlanmıştır ve modern uygulamalar oluşturmak için esnek şemalara sahiptir. NoSQL veritabanları, geliştirme, işlevsellik ve performans kolaylıklarıyla geniş çapta tanınır. Belge, grafik, anahtar değer, bellek ve şifre çözme dahil olmak üzere çeşitli veri modelleri kullanır.

 

NoSQL (ilişkisel olmayan) veritabanları nasıl çalışır?

 

İlişkisel veritabanlarında, genellikle bir kitap kaydını gizleyerek (veya “normalleştirerek”) ve ayrı tablolarda depolayarak, ilişkiler birincil ve anahtar kısıtlamaları yabancı tarafından tanımlanır. Bu örnekte, Kitaplar tablosunda ISBN sütunları, Kitap Başlığı ve Baskı Numarası, Yazar tablosunda Yazar Kimliği ve Yazar Adı sütunları, Yazar ISBN tablosunda Yazar Kimliği ve ISBN sütunları ve Yazar ISBN tablosunda Yazar Kimliği ve ISBN sütunları bulunur. Yazar ve ISBN sütunları. İlişkisel model, veritabanlarının fazlalığı azaltmak için normalleştirilen ve genel depolama için en iyi duruma getirilmiş tablolar arasında başvuru doğrulaması uygulamasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır.

NoSQL veritabanlarında, kitap kayıtları genellikle JSON belgeleri olarak depolanır. Her kitap için öğe bilgileri, ISBN, başlık, baskı numarası, yazar adı ve yazar kimliği belge içinde öznitelik olarak depolanır. Bu modelde, veriler sezgisel ve yatay olarak ölçeklenebilir yazılım geliştirme için optimize edilmiştir.

 

NoSQL veritabanı özellikleri;

 

SQL Sorgu Arabirimleri ve bildiğimiz kadarıyla SQL sorgularıyla çalışmadıkları gerçeği (Sorgu Arabirimleri değişir. JSON, DİNLENME, RPC, vb. Sorgulanabilecek sürümler mevcuttur. formdaki farklı API ile (RavenDB, diğer taraftan, LINQ ile tamamen sorgulanabilir!)

Sabit çok öğeli ilişkisel şemalar (tuples) yerine, veri türleri önceden tanımlanmamıştır ve ölçeklenebilir veri şeması kullanır

Yatay ölçeklendirme için özel olarak tasarlanmışlardır (Facebook, Google, Amazon gibi devlerin her gün terabayt veriyi işlemesinin temel nedenlerinden biri NoSQL veritabanlarını tercih etmeleridir)

Gerçek şu ki, verileri diskte veya sadece bellekte taşıyabilirler

 

İlişkisel veritabanımızda olduğu gibi, NoSQL ile çalışırken kullandığımız gibi, verilerimizi satır satır saklamaz, diğer tablolara bağlar ve tanımlarımızı yaparız. JSON veya XML formatında saklanır.

Bununla birlikte, burada Nosql’in, Ateş ve Unut ilkesi, bankacılık vb. Üzerinde çalıştığı için not edilmelidir., kritik görev uygulamalarında kullanılmamalıdır. Aksine, verilerin% 100 kritik olmadığı durumlarda kullanılabilir.

 

Sorgular nasıl çalışır?

 

db.news.remove()

/ completely removes the collection named / news.

 

db.news.find ({‘post_date’: ‘20120721’})

// lists  news written on 21.07.2012.

 

db.news.find ({‘post_date’: ‘20120721’}, {‘is_active’: true})

// lists  active news written on 21.07.2012.// 21.07.2012 tarihinde yazılan aktif haberleri listeler.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.