Yapay Zeka AI Nedir?, Yapay Zeka Nasıl Çalışır?

Yapay Zeka(AI)

Yapay Zeka Nasıl Çalışır?

Yapay Zeka Yaklaşımları ve genellikleri

Nazi şifreleme makinesi Enigma‘yı kırdıktan ve Müttefik Kuvvetlerin İkinci Dünya Savaşı’nı kazanmasına yardım ettikten on yıldan kısa bir süre sonra matematikçi Alan Turing, tarihi basit bir soruyla alternatif bir zaman değiştirdi: ” Makineler varsayabilir mi?”

Turing’in ” Bilgi İşlem Makineleri ve Zekası” ( 1950) adlı makalesi ve posterior Turing Testi, yapay zekanın abecedarian şeyini ve vizyonunu oluşturdu.

Özünde, AI, Turing’in sorusuna olumlu cevap vermeyi amaçlayan bilgisayar bilgeliğinin dalıdır. Makinelerde ölümlü zekayı çoğaltma veya taklit etme teklifidir.

Yapay zekanın kapsamlı olması çok sayıda soru ve tartışmaya yol açmıştır. Öyle ki, alanın tekil bir açıklaması yaygın olarak kabul görmemektedir.

Makineler olabilir? – Alan Turing, 1950

 

Yapay zekayı basitçe “akıllı makineler inşa etmek” olarak tanımlamadaki en büyük sınırlama, yapay zekanın ne olduğunu gerçekten açıklamamasıdır? Bir makineyi akıllı yapan nedir? Yapay zeka, çoklu yaklaşımlara sahip disiplinler arası bir bilgeliktir, ancak makine okuryazarlığı ve derin okuryazarlıktaki gelişmeler, teknoloji azminin hemen hemen her sektöründe bir paradigma kayması yaratmaktadır.

 

Çığır açan metinlerinde Yapay Zeka Modern Bir Yaklaşım Yazarlar Stuart Russell ve Peter Norvig, çalışmalarını makinelerdeki akıllı ajanlar teması etrafında birleştirerek soruya yaklaşıyorlar. Bunu akılda tutarak, AI” araziden algıları kabul eden ve davranış gerçekleştiren ajanların çalışmasıdır.”( Russel ve Norvig vııı)

 

EN İYİ AI ŞİRKETLERİNE GÖZ ATIN

Tüm Yapay Zeka Şirketlerini Görüntüleyin

Norvig ve Russell, tarihsel olarak AI alanını tanımlayan dört farklı yaklaşımı keşfetmeye devam ediyor

 

  • İnsanca izin vermek
  • Rasyonel olarak izin vermek
  • İnsanca davranmak
  • Rasyonel olarak eğlence
  • İlk iki fikir endişesi izin verdi
  • süreçler ve mantık, diğerleri ise geste ile uğraşır

. Norvig ve Russell, özellikle şık büyümeyi sağlamak için hareket eden rasyonel ajanlara odaklanarak, ” Turing Testi için talep edilen tüm pirzolaların bir ajanın rasyonel davranmasına da izin verdiğini belirtti.”( Russel ve Norvig 4).

Mıt’deki Ford yapay zeka ve bilgisayar bilgeliği profesörü Patrick Winston, aı’yı ” düşünme, algılama ve eylemi birbirine bağlayan çevrelere yönelik modelleri destekleyen temsillerin maruz kaldığı kısıtlamalarla etkinleştirilen algoritmalar” olarak tanımlar.”

 

Bu tasvirler ortalama bir insana soyut gelse de, alanı bir bilgisayar bilgeliği alanı olarak yoğunlaştırmaya yardımcı olur ve makine okuryazarlığı ve diğer yapay zeka alt kümeleriyle makine ve programlara yatırım yapmak için bir tasarım sunar.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.